A dizajnér povedal: buď svetlo

TREND / Číslo 27 / 2012

„Svetlo je téma na celý život,“ hovorí Ján Štofko, jeden z prvých dvorných dizajnérov spoločnosti OMS, spol. s.r.o.

Popredný slovenský producent svietidiel patrí medzi rozrastajúcu sa skupinu domácich firiem, ktoré si uvedomili dôležitosť dizajnu vo výrobnom cykle. Preto sa spoločnosť rozhodla nebyť len výrobno-montážnou halou a vybudovala svoje vlastné centrum pre výskum a vývoj.

Na počiatku bola raja

Svietidlo Modul Ray, vyvinuté podľa návrhu Jána Štofka, pripomína z boku morskú raju. Jeho prototyp navrhol ešte pre svoju diplomovú prácu na Ústave dizajnu Fakulty architektúry bratislavskej STU. Dnes patrí do sériovej výroby OMS a spolu s ďalším svietidlom Rebell od mladého dizajnéra získal na minuloročnej Národnej cene za dizajn hlavné ocenenie v kategórii produktový dizajn. Koncept svetla Modul Ray priamo korešponduje s fungovaním ľudského organizmu. Je nastavený tak, aby sa v priebehu dňa intenzita svetla prispôsobila prirodzenému biorytmu človeka. Ráno pôsobí ako štartér, na poludnie sa utlmí a večer sa v prípade potreby intenzita opäť zvýši. Pracuje sa s tým, že teplé svetlo pôsobí uspávajúco a studené, naopak, povzbudzuje.

design_blok

Kreslenie budúcnosti
Súčasný trend v oblasti výroby svietidiel smeruje k elegancii tvarov, miešaniu farieb svetla a inteligentnému ovládaniu osvetľovacích systémov. Filozofiou spoločnosti OMS však vždy bolo trendy najmä vytvárať, a nie len sledovať.Aj preto vstupuje do obchodných vzťahov s výrobcami, ktorí sú technologicky najďalej. Rozmýšľanie do budúcnosti sa vo firme prejavuje napríklad v zadaní „Future concepts“, ktoré má dizajnérov inšpirovať k rozmýšľaniu o budúcnosti svetelnej techniky.

>> čítať celý článok


Na stiahnutie

Please, fill correctly all fields!
Send